🎯 🇮🇹 Skal det være ægte italiensk ? 🇮🇹 OSTERIA 16 – KOGEBOG

267,00 kr.

OSTERIA 16 – KOGEBOG

  • OSTERIA 16 KOGEBOG er enkle, sæsonbaserede retter med få ingredienser af høj kvalitet og nænsomt tilberedt. Det er 80 retter fra det moderne italienske køkken, beregnet til uhøjtidelig familieservering som på antipasti-restauranterne Osteria 16 Haderslevgade, Spaghetteria, Osteria 16 Ravnsborggade og Osteria 16 Pesce, der ejes af vennerne Morten Kaltoft og Emil Alsbo. 

    Morten Kaltoft er uddannet kok på den italienske restaurant Era Ora. I 2004 åbnede han Famo Saxogade sammen med Fabbio Mazzon, der var køkkenchef på Era Ora. Efterfølgende åbnede de Famo 51 og Famo Metro. Emil Alsbo er kunstner og har tidligere været del af kunstnergruppen Telefon Til Chefen. Emil har solgt værker til Statens Kunstfond og har blandt andet udstillet på Charlottenborg, Traneudstillingen og Overgaden.


    Sammen åbnede Morten og Emil i 2014 Osteria 16 i Haderslevgade 16. Derefter fulgte Spaghetteria, Osteria 16 Ravnsborggade og Osteria 16 Pesce. Restauranternes råvarer hentes direkte hjem fra Italien, og menuerne varierer efter årstid og udbud.
  • Kultur information, skriver om bogen her.
  • "Retterne på Osteria 16 er velegnede til en kogebog"
  • Politiken
  • "Er du en af dem, der allerede har besøgt en af Morten og Emils restauranter? Så vil du garanteret synes om deres nye kogebog, der indeholder 80 originale italienske retter"
  • Ugeavisen
  • "Osteria 16 er det moderne italienske køkken, hvor alle kan være med"
  • Ugeavisen

Osteria 16 finder du i Haderslevsgade og i Ravnsborggade København -  tjek www.osteria16.dk


Er du ved at købe bogen som en gave ? Måske modtageren også kan tænke sige en lille Parmesankniv og en Parmigiano Reggiano opbevaringspose ? Klar til selv at købe sig et lækkert stykke Parmigiano Reggiano. Du kan vælge det her under.
Antal
1
Tilføj til kurv
Priser er inkl. moms